Doğal neden güzeldir?

Doğal doğum hakkında ne biliyorsunuz?  Bu iki kelime sizin için ne anlama geliyor?

Bu soruyu bana 2 sene önce sorsanız, hatta ilk hamileliğimin başında, ‘vajinal yoldan yapılan doğum’ olarak tanımlardım.  Yani sezeryan dışı olan her doğum, benim için doğaldı.

Sezeryana oldum olası hiç yanaşmadım.  Ama Ada’nın beni dürtmeleri olmasaydı, sanırım burada kalır ve onu ‘pitocin-epidural-epizio’ ücgeni içinde dünyaya getirebilirdim.  Allahtan bizimkinin özel tercihleri varmış…

Hamileliğimin ilk 6 ayı geçmişti bile bunları öğrenmeye başladığımda.  Bir bir kitaplar düşmeye başladı kucağıma: Pushed, Ina May’s Guide to Childbirth, A Thinking Women’s Guide to a Better Birth.  Sadece bunları okumak da kesmedi, Internet forumları hatmedildi ve yeniden başladı bir doktor-sistem sorgulama dönemi.  Fakat bu sefer zaman çok kısıtlıydı, el çabuk tutulmalıydı…

Daha bu yola yeni giren herkese en önemli tavsiyem: Doktorunuzla konuşunuz.  Asla ve asla unutmayınız, bu beden sizin ve ona ne yapılıp yapılmayacağı konusunda karar verme yetkisine sahip tek kişi sizsiniz..  

Benim fikrim şu: Doktorlar karşılarında genelde konu ile bilgisi kısıtlı ve ne istediğini bilmeyen kadınlarla karşılaşıyorlar.  Bu kadınları da suçlamamak lazım çünkü onlar da annelerinden, arkadaşlarından duydukları bir sistemin içinde, korku duygularıyla beslenerek yaklaşıyorlar doğuma.  Doktorlar da bu korkuyu batı tıbbının geldiği son nokta ‘rahatlatma’ tekniklerini sunarak sindirmeye çalışıyorlar.  Halbuki karşılarına biraz bilgili, okudukları için bedenlerine güvenmeyi ‘hatırlayan’ anne adayları çıkınca, daha hoşgörülü olabileceklerini düşünüyorum.

Tabi aksi de olabiliyor.  Benim durumumda olduğu gibi.  

Sanırım 36.haftaya girmiştim doktorumla ilk bu konuları konuşmaya başladığımda.  O zaman hafif hafif sezinledim çakışabileceğimizi.  Yeni bir doktor arayışına girmek için çok geç diye düşündüm… Ama esasında hiç de geç değilmiş.  

Okuduklarımdan doulalık mesleğinin Amerika’da yer edinmeye başladığını duymuştum.  Doulalar bir nevi ebe, fakat çocuk doğurtmuyorlar.  Doğum öncesi, sırası ve sonrasında anne ve babaya manevi destek, anlık verilmesi gereken medikal kararlar için bir arabulucu, bir tercüman oluyorlar.  Amaçları anneleri kuvvetlendirmek, onlara bedenlerini öğretmek ve doğal yollarla doğum yapmalarına vesile olmak.

Doula arayışına çıktım ben de.  Eşim önce çok gereksiz buldu, fakat beğendiğimiz adayla görüşmeden sonra aklına çok yattı.  Verdiğimiz en doğru kararmış meğer.  

Karen sayesinde yaşadığım tecrübeyi kelimelerle ifade etmem çok zor.  Herşeyi suni yoldan yapmaya ısrarlı doktoruma rağmen benim yaşadığım, huzur, güven, sıcaklık duygusu ve müthiş meditatif bir doğumdu.  Ada bize katılmaya karar verdiğinde 38. haftadan yalnızca 1 gün almıştık.  Gece yarısıydı.  Harika bir beden dansı başladı.  O geceyi sabah edip hastaneye gittiğimizde, yorgun ama çok mutluyduk.  Bütün gece mum ışığında, müzik dinleyerek, sancılar geldikçe onları beraber karşılayarak vakit geçirdik.  Doğal olarak seyreden doğumlarda vücudun her aşamada sunduğu hormon kokteyli insana çok derin ve tarifsiz duygular yaşatıyor.  Bunu ne kadar anlatsam da yeterince anlatamam.  Bu bebekle annesi arasında müthiş güzel bir iletişim… Hastanelerdeki suni sancı ilaçları (pitocin), ağrı kesiciler (epidural) bu büyülü iletişimi büyük ölçüde yok ediyor.  Anne bebeğinden, bebek annesinden güç alamamaya başlıyor.  Yanlış anlaşılmasın, tabi ki bunların çok gerekli olduğu medikal durumlar var.  Fakat rutin bir şekilde uygulanmasını sorgulayabilirsek, bu en güzel tecrübeyi hakkımızla yaşayabiliriz diye düşünüyorum…

Ben aylarca anlattım Ada’nın dünyaya gelişini.  İnsanlar bazen ümitle, bazen şaşkınlıkla, ama çoğu zaman da şüpheyle dinlediler.  Toplumsal kalıpları kırmak çok zor, haddime mi diye düşündüm bazen.  Ama bugün biliyorum ki hepimiz bunu yapmaya devam edersek, en iyi ihtimalle yerimizde sayarız.  Gelin, siz de paylaşın.  Güzel doğum hikayelerinizi anlatın.  Kadınlar duysunlar, duydukça hatırlasınlar, kuvvetlensinler.

Doğal neden güzeldir?  Çünkü esas olan odur.  Bu bu kadar basit ve yalın birşey.

Not: Aylar sonra sevgili arkadaşlarım Nur ve Başak‘ın öncülüğünde iki film seyrettim ki bahsetmeden geçemiyorum:  The Business of Being Born ve Orgasmic Birth.  Karşınıza çıkarsa, aman kaçırmayın.  Belki anlattıklarım yerine daha güzel oturabilir.

Doğal neden güzeldir?’ için 2 yanıt

  1. eline saglik guzel arkadasim.
    hamile kaldigim gun solugu yaninda alacagim 🙂
    bu foto’ya da ayrica bayildim.

    sevgiler. t

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s