Doğal ebeveynler, sakin bebekler

Dokunun.  Mümkün olduğu kadar.  Emzirin istediği kadar, o bırakana dek.  Taşıyın; sırtınızda, omzunuzda, belinizde bir çanta misali.  Sevin, sınırsızca, hissettirin bunu da.  Dinleyin içgüdülerinizi.  Korkmayın şımartmaktan.

Siz; sakin, mutlu, kendine yeten bir çocuk yetiştiriyorsunuz. Tebrikler.  Geri dönüşü geç, ama sonuçları mükemmel olacak.  En önemlisi de yolculuğunuz çok keyifli…

Bu tarz çocuk yetiştirmenin literatürdeki adı ‘Doğal ebeveynlik‘.  Psikolog Nilüfer Devecigil bu akımın Türkiye’de önde gelenlerinden.  

Doğal ebeveynlik nedir?

 • Doğal ebeveynliğin temel taşı anne ile bebek arasında kurulan sağlıklı bağlanmadır.
 • Doğa, milyonlarca yıldır anne ve bebek arasındaki uyumu oluşturacak gerekli donanımı biyolojik olarak sağlamaktadır.
 • Dolayısıyla, anne ile bebek arasındaki bu bağ doğru kurulduğunda bebeğin beyin gelişimi ve kişisel gelişimi en üst noktaya ulaşır.
 • Bu bağın doğru kurulamaması kendini, çocuklarda hiperaktivite, öfke, empati eksikliği, sevdiği şeyleri paylaşamama; büyüdüğünde ise sağlıklı ilişkiler kuramama, güven eksikliği, terk edilme korkusu olarak gösterebilir.

Doğal ebeveynlik için rehber araçlar söyle sıralanabilir:

 1. Hamilelik, doğum ve ebeveynliğe hazırlık
 2. Sevgi ve saygıyla beslemek
 3. İhtiyaçlarına kulak vermek
 4. Tensel yakınlık
 5. Gece boyunca ebeveynlik
 6. İstikrarlı ve devamlılık arz eden ilgi
 7. Pozitif disiplin uygulamak
 8. Kişisel hayatta ve aile hayatında denge kurmak *

* Kuraldisi.com sitesinden alıntıdır.

‘Ben zaten buna benzer şeyler yapıyorum,’ derseniz, sizi tebrik ederim.  İçgüdülerinizi dinliyorsunuz demektir.  Bu felsefenin esası annelik içgüdülerine ve günümüz bilgi bombardımanıyla yozlaşmamış toplumlardaki çocuk yetiştirme yöntemlerine dayanır.  Benim kanımca, aldığı yeni isim, kendisini sonradan gelişen korkuya ve otoriteye dayalı ebeveynlik modellerinden ayırmak içindir.  

İngilizcede ‘Attachment Parenting‘ olarak geçiyor.  Yani ‘bağlı ebeveynlik’.  Bebek-anne, bebek-baba arasındaki bağı baz alıyor.  

Amerika’da bu akımın öncüsü Dr William Sears, anne ve babaların kendilerine en uygun sınırları kendileri bulmaları taraftarı.  Çok fazla bebek kitabı okuyup, onları uygulamaya çalışmanın amaçtan uzaklaştırıcı olabileceğini düşünüyor.  

Bebekle doğum sonrası hemen kurulan ilişkinin ‘ten tene’ devam etmesi ve bebeğin emzirilmesi önemli.  Uyku düzeni ise gene anne-babaya kalmış, fakat bebekle beraber yatmanın da hem fizyolojik, hem psikolojik bir çok faydası var.  Bunu başka bir yazımda irdeleyeceğim.

‘Bebeği giymek’ (Babywearing) şiddetle tavsiye ediliyor.  Ben kendimden biliyorum, Ada’yı hiçbirşekilde sakinleştiremediğimde, susturmanın ve rahatlatmanın tek yolu, onu bebek askısına koyup evin içinde dolaşmak.  Özellikle gazlı, sancılı, uykusu zor bebekleri olanlara tavsiye ederim.  Puseti boşverin, bebeğinizi giyin, sokağa çıkın.  Farkı göreceksiniz, ve asla bırakmak istemeyeceksiniz.  Bu konuyla ve değişik askılarla ilgili de bir yazı yazacağım.  Seçenekler çok, ama mantık çok basit.  Uzunca bir kumaş bile bunun için yeterli olacaktır.

Mutlu anneler, destekçi babalar ve sakin, huzurlu bebekler adına.  Şiddetle tavsiye edilir.

Doğal ebeveynler, sakin bebekler’ için 3 yanıt

 1. 50 günlükken bebeğimin odasını ayırdık. hatta tatile gidip de düzenimiz bozuluncaya kadar kendi odasında uyudu. gece bi kaç kere emmek için uyanıyodu.onun dışında bi sıkıntısı olmadıkça mışıl mışıl uyuyordu. ama 1 ay kadar, tatildeyken aynı yatakta yatmak zorunda kaldık. bana çok alıştı. bir aydır aynı odadayız ve hatta gecenin çoğunda sarmaş dolaş uyuyoruz. yanımdayken mızıldamıyor bile. beşiğine koyduğum an film kopuyor. sanki derin uykudaki çocuk o değil. yanımdayken ikimiz de çok mutluyuz ama alışıp benden kopamamasından korkuyorum…

  1. Hafire inan ki öyle olmuyor. Anneyle yatmaya doyan çocuk gün geliyor kendi tıpış tıış yatağına gidiyor. Sen özlediğinle kalıyorsun o kokuyu, o duyguyu 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s