Continuum – Süreklilik, Devamlılık, Olagelen, İçte olanı Takip Eden vs vs.

Öncelikle yok bu kelimenin Türkçesi.  İngilizcede uyandırdığı ‘içten geleni devam ettirme’ anlamı öyle tek kelimeyle anlatılacak birşey değil.

Temmuz ortası bir tarih.  Yoga’dan çıkmış, Aşşk’da laflıyoruz kızlarla.  Konu dönüp dolaşıp bu kitaba geldi.  ‘Çok acayip bişey, anlatamıyorum, okuman lazım,’ dedi Başak.  Aklımın bir köşesine yazdım.  Sonra birgün eski maillerimi temizlerken bir mail buldum Nur‘dan.  Ada’nın çok meme düşkünü olmasından, çok bağımlı olmasından ve mızmızlanmasından bahsetmişim ona.  O da bana bu kitabın sitesini yollamış.  ‘Çocuk merkezli’ bir yetiştirme biçiminin getirdiği dengesizlikleri anlatan.  Hadi, gene çıktı karşıma.  Direk siteden girdim sipariş verdim.

1 hafta sonra kapımdaydı.  Bir çırpıda okumak istedim, okuyamadım.  İngilizcesinin çok zor olmasının yanı sıra kavramlar o kadar öğrendiklerimizin dışında ki onları unutmak, birçok noktada başa sarmak gerekiyor.

Jean Liedloff bir antropolog.  Araştırmacı, yazar.  Güney Amerika ormanlarında geçirdiği 2 yıl boyunca Taş Devri kabileleriyle iç içe yaşıyor.  Yequana isimli bir kabilenin içinde geçirdiği uzun yıllar onların hayata bakışları ve çocuklarını yetiştiriş şekilleri çok ilgisini çekiyor ve bu tez için geri dönüyor.

Bu insanlar hayatlarından çok mutlular.  Mutluluk onlar için bir amaç değil.  Herşeyin içindeki güzelliği görebiliyorlar.  Hayatları tam, bir eksiklikleri yok.

Çocuklar hiçbir zaman birbirleriyle kavga etmiyorlar.  2 yaş sendromu geçirmiyorlar.  Anne-babalarının sözünden çıkmayı bırakın, onların dediklerini yapmak onlar için bir gurur meselesi.  Müthiş bir kabile içinde büyüme durumu var.  Destek karşılıksız. Herkes paylaşımcı.  Bir nevi ütopya diyebilirsiniz…

Biz Batı toplumları ve ondan etkilenen kültürler olarak bu kabileden en önemli eksiğimiz ‘human continuum’ denen insanlığın süregelmesinde DNA’sında olan beklentilerini karşılamıyor olmamız.  Çocuklarımızı ilk günden beri bir disiplin içine sokmaya çalışıyoruz.  Halbuki onların tek istedikleri annelerinin kollarında olmak.   Yataklar alıyoruz, süslüyoruz.  Ama onun tek istediği annesinin kollarında olmak.  Pusetler alıyoruz, en pahalısından (evet ben de aldım) gezdirmek için.  Ama onun tek istediği annesinin kollarında olmak.  Biberona alıştırıyoruz, emziğe alıştırıyoruz.  Bebek bezine alıştırıyoruz (Evet bunu detaylı konuşacağız)Ama onun tek istediği annesinin kollarında olmak.  Ve sütünü orda emmek, uykuya orda dalmak.  Uyandığında ise gene orada güvende olmak.

Tek yapmanız gereken kendi ve bebeğinizin continuum’una saygı duyup onu emekleme yaşı gelene kadar hiç yere koymamacasına koynunuzda taşımak.  Bunun insanlığın tüm problemlerine çözüm olabileceğini söyleseler, yapar mıydınız?

Devamı gelecek…

 

NoT: Kitap için yapılan yorumlardan ilki: ‘ If the world could be saved by a book, this just might be the book’* John Holt.  Ne dersiniz?

* ‘Eğer Dünya bir kitapla kurtarılabilseydi, bu kitap o olurdu’ John Holt.

Continuum – Süreklilik, Devamlılık, Olagelen, İçte olanı Takip Eden vs vs.” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s