Bir diş hikayesi…

Şimdi anlatacaklarıma inanamayacaksınız… Yani ben hala inanamıyorum.

Burada hiç bahsetmedim sanırım, ama Ada yaklaşık 18 aylık olduğundan beri üst ön dişlerinde renklenmeler başladı.  Zamanında, ismi lazım değil – esasında lazım da belki özelde – bir pedodontist (çocuk diş hekimi) bunların çürük başlangıcı olduğunu, tamamiyle anne sütünden kaynaklandığını, derhal kesmem gerektiğini, yoksa 6 ay içinde genel anestezi altında hepsinin doldurulması gerekebileceğini söyledi.  Ha, üstüne bir de alt yan keserlerinin henüz çıkmamış olduğunu, bunun için çok geç olduğunu ve büyük ihtimalle genetik olarak bu dişlerinin olmadığı gibi bir bilgi de ekledi.

Biz eşimle önce afalladık.  Nasıl çıktığımı bilmem o Levent’teki muayenehaneden; o sıcak yaz günü.  Kulaklarıma kadar kızarmıştım sinirden.  Bu genç, çok ünlü bayan bana anne sütünü derhal kesmemi ve dişler için en kötü şeyin bu olduğunu ısrarla söylemişti.  Bu benim kitabımda imkansızdı.  Vücudumdaki her hücre buna şiddetle karşı çıkıyordu.

Ne yapacağımızı düşünürken yaklaşık bir hafta geçti.  Ben bulabildiğim yerli yabancı bütün kaynaklardan bu bayanın teorisini öldürecek birçok bilgi bulmuş, hafif rahatlamışken, Ada’nın o asla çıkmayacak ön keserleri patlamasın mı?  Kadının kredibilitesi bir anda sıfıra indi. Rahat ettik.  Olay söylediği gibi olamazdı.  Bu çocuk çok fazla antibiyotik içmişti.  Bağırsak florası zaten mahvolmuştu.  Ağız florasından da daha iyi bir senaryo beklenmezdi herhalde.

Böyle 6 ay kadar geçti.  Her gece sarmaş dolaş, saatlerce meme ağızda nefis uykular çektik.

Sonra bir sabah dişini fırçalarken farkettim ki azı dişleri de hafif renklenmişti.  Bu işe yönelme vakti gelmişti.  Bir başka diş hekimi hikayesi daha başladı.  Bu sefer Akatlar’da – gene ünü ün yapmış – bir pedodontist beye yönlendik.  Kendisi bizi toplam 10 dakika bile görmedi.  Bayanın çizdiğinden çok daha ağır bir senaryo çizerek anne sütüne lanet üstüne lanet okuyarak bunun ameliyathanede yapılması gerektiğini, kendisinin anestezi ekibi yüzünden Kadıköy Şifa’yı tercih ettiğini, 16 dişinin 8’inin çürük olduğunu ve müdahele edilmezse apse yapıp düşeceğini söyledi.  Bu operasyon sırasında yanında olup olamayacağımı sorduğumu hatırlıyorum.  “Asla ameliyathaneye giremezsiniz,” dedi.  E ben işim dolayısıyla hep giriyorum peki??? Kızımın yanına mı giremeyeceğim? Kesik yok? Kan yok? Eee?

Nasıl ağladığımı size anlatamam.  İlk defa anneliğimden şüphe ettiğim bir gündü.  Bir meme uğruna çocuğu sokacağım travmalara değecek miydi?  Kafam ilk defa bu kadar karışıktı.  Bir yandan okuduğum tüm kitaplar yüreğime yakınken, aklımda dönüp dururken, “ya gerçekten böyleyse?” diye düşünmeden edemedim.

Eve gelip hızla forumlara sarıldım.  Önceden bahsettiğim Continuum Concept‘i uygulayan annelerin oluşturduğu bir forum var.  Gördüm ki çoğu çocukta oluyor.  Herkes “ozone tedavisi” diye birşeyden bahsediyor.  Tooth mousse adlı bir ürün kullanıyor.  Anne sütünü çocuklarını dinleyerek kesen, veya devam edenler var.  Beni alternativekidsteeth adlı bir yahoogroupa yönlendiriyorlar.  “Cure tooth decay” adlı bir kitap tavsiye ediyorlar.  Bu kitap birçok bilgi sistemimi yıkıyor.  Başım dönüyor, okuyorum.

Özet şu:

 1. Çürükler, eksik gıda almaktan oluşuyor.  Genetik faktörlerle hiç alakası yok.  Salyanın yapısı da çok önemli – ama bu da çok beslenmeye bağlı.
 2. Genelde fosfor ve kalsiyum dengesindeki bozukluklar buna sebep oluyor.  K2 ve D vitamini eksikliği de etkiliyor.
 3. Suda çözülen vitaminlerle yağda çözülen vitaminlerin dengesi de çok önemli.
 4. Bunu tekrar dengeye getirebilirseniz, çürüğü durdurabiliyorsunuz.  Hatta yumuşama başlamış bir diş bile kendine bir camsı tabaka yapıp korumaya alıyor.
 5. Ozone tedavisi (Healozone Treatment) – dişteki çürük yapan bakteriyi öldürüyor, çürüğü durduruyor.  Bir dişe uygulaması 40 saniye sürüyor.  Bir nevi ağız salyasının da nötralize olmasını sağlıyor. Dolguya kıyasla çok daha non-invasif bir uygulama.  Sağlıklı diş dokusuna hiç dokunmuyor.
 6. Tooth mousse diş kremi gibi birşey.  Dişin yeniden kalsifiye ve mineralize olmasına yardımcı oluyor.  Süt proteininden yapılıyor.  Günde 2 kez fırçalama sonrası uygulanıyor.

Bu bilgiyle donanınca yeniden, bu sefer ozone tedavisi araştırmasına, yeni pedodontistlere yol aldık.  iki kişiyle daha görüştük tavsiye üstüne.  İkisi de ılımlı yaklaştılar.  Ama ozone’u pek bilmiyorlardı.  Bir tanesi Zymaflor tabletini mutlaka vermemizi söyledi.  Florun zehir olduğunu bildiğimden buna pek yanaşmadım.  (Çocuğunuza veriyorsanız araştırmanızı tavsiye ederim)

Bir gece internette ısrarla gezerken Timuçin Bey‘e rastladım.  Türkiye’de ozone tedavisini yapıyordu.  Eşim hemen açıp konuştu.  Kapadığında yüzü düşmüştü.  Anlaşılan healozone bizim durumumuzda biraz geç kalmış oluyordu.  Ama gene de götürmeye karar verdik.

Bu 3 hafta önceydi.  Randevu bir şekilde dün gerçekleşebildi.

Ondan sonrası, mavi bir bulut.

Ofise girdik.  Son derece sempatik bir adam bizi karşıladı.

Uzun uzun hikayemizi dinledi.

Ada’yla konuştu.  Ona oyuncakların dişlerini gösterdi.

Sonra Ada’yı kucağına yatırdı.  Dişlerini inceledi.

Bir alet talep etti.  “Azılarındaki çürüklerin derinliğini ölçeceğim,” dedi.  Alette 4,5,7 gibi sayılar.

“10’dan yukarıda ancak çürük mineye girmeye başlar,” dedi.  Bunlar çok yüzeysel.  “Problem etmeyin.”

“Bu ön dişler leke gibi gözüküyor,” dedi.  Bir cila fırçasıyla derinliğini anlamak için izin istedi.

Verdik.

Ve.

O an.

Memo’yla gözlerimizin önünde.

Fırça değer değmez.

Dişlerin biri bembeyaz oldu. Pff. Leke uçtu.

İnanamadık.  Adam da inanamadı.

“Bunlar lekeymiş,” dedi.

4 ön diş.  Hani ameliyathanede oyulup doldurulacak olanlar.

Bugün hala şoktayım.  Ada’nın ön 4 dişi toplam 15-20 saniyede temizlendi.  2 hafta sonrasına azılarına ozone için randevu aldık.  Tam ozone için uygunmuş bu dişler.  Telefonda biz çok vahim bir senaryo çizince konuşmanın yönü değişmiş.

Üzerimden bir yük kalktı ki sormayın.

Hazirandan beri taşıdığım birşey.  Kararsızlıklar.  Pişmanlıklar.  Neler neler çıktı içinden.

Bugün, ben yeni bir insanım.

Tavsiyem: Annelik içgüdülerinizi asla bırakmayın.  Araştırın, yılmayın.  Aklınıza yatmayan hiçbirşeye paye vermeyin.  Diş konusunda bir sorunuz olursa bana yazın.  Bilgilerimi seve seve paylaşırım…

Sevgiyle…

Bir diş hikayesi…’ için 68 yanıt

 1. :=)) Bu sürecin bir kısmına şahit olarak ben bile rahatladım Aslıcım :=)) nasıl sevindim bilemezsin….
  hemen paylaşıyorum bu yazıyı

 2. Aslı’cım merhaba;

  okuduklarıma inanamadım benim kızımda da aynı şey var ama biz hiç senin yaşadığını yaşamadık çünkü bizim çocuk doktorumuz Zekai Dinçer( muhteşem bir doktor bu arada herkese tavsiye ederim) bunların sadece leke olduğunu tükürüğündeki bir enzimin eksik olduğunu ve büyüdükçe geçeceğini belirtti ve benin kızım ( Ada’yla aynı yaşta hatırladığın kadarıyla aralarında 1-2 ay var) o şekilde hayatına devam ediyor kendisi biraz büyüdüğünde isterse temizleteceğiz çünkü aynı problem çok yakın bir arkadaşımızın kızında da vardı o okula başlarken temizlettiler. Ben de öyle yapacağım büyük ihtimal senin söylediğin sitelerden de bilgi alacağım. Çok çok geçmil olsun

 3. cok gecmis olsun. benzer bir doktor problemini de esim hamileyken biz yasamıştık, sonraki rahatlığın tarifi yok.

 4. İnanamıyorum. Yani ilk doktoru dinleseydiniz Ada’yı boşu boşuna ameliyat mı ettirmiş olacaktınız?

  Şaka gibi…

  Çok geçmiş olsun. Olmuş da zaten…

 5. Bu kasaplarin ellerine dusen cocuk var mi, kalbim sikisarak merak ediyorum. Bu cok unlu, cok bilmis doktorlardan birinin yaptigi kabul edilemez bir hata yuzunden bir azi disimi kaybettim ve burada implant yaptirmak icin binlerce dolar bayildim. Adam kanal tedavisi sirasinda kullanlan igneyi kirmayi becerip, icinde birakip, ustune cimentosunu atip kapamis. Parasindan gectim, 1 seneyi gecen bir tedaviye gidip gelmek cok yordu beni. Yani diyecegim, benim gibi yetiskin insana tek bir dislik hata nasil koyuyor. Ufacik cocugun tek basina kac dis icin gecirecegi operasyonun travmasini da dusunmeden popodan sallayan bu insanlari Allah’tan baska yerlere de havale etmek lazim kesinlikle.

 6. Konu ile ilgili bir ekleme daha. Benim oglumda da kizimda da kahverengi lekelerden var. Oglumdaki genetik, babasinda da boyle kahverengi birikmeler oluyor. 6 ayda bir gidip discide temizletiyoruz. Kizimda da demir ilacindan kaynaklanan kararma var. O bile discide temizlendikten sonra acildi.
  Ayrica her dis kontrolu sonrasi dislerin o kivrimli bolgelerinde birikmeler curumeye donusmesin diye koruyucu florurlu bir maddeyi dislere suruyorlar. Gunde iki kere dis fircalama (kizim hala florursuz dis macunu kullaniyor, cunku tukurmeyi ogrenemedi) ve de sut sonrasi su icerek elimizden geldigince oyle korumaya calisiyoruz.

 7. Sarıkızım,
  Hayatın mucizelerle dolu olduğuna hep inanırım, bir kere daha kanıtlanmış oldu.
  Senin araştıran, okuyan ve içgüdülerne güvenen bir anne olman da Ada’yı
  büyük eziyetlerden kurtardı.
  Ben senin yerinde olsam bu kadar kibar olmam ve o doktorların adını yayınlardım.
  Herkes senin kadar bilinçli değil, bu doktorlar kimbilir kaç kişinin canını yaktı ve
  yakmaya devam edecek. Birisinin bunları durdurması gerek, bunun da senin sorumluluğun olduğunu düşünüyorum.
  Hepimize büyük geçmişolsun

 8. İnanamıyorum..Tesadüfen yaşıyor olabilir miyiz hepimiz..Sen, ben ve birkaçımız, tekrar okusak ve doktor mu olsak acaba..
  Offf..Ve de ohhh!!! Öyle rahatladım ki yazının sonunda..

  1. inanılır gibi değil. büyük geçmiş olsun aslıcım. sarı inadın (burada azmin demek lazım) harika sonuçlara yol açıyor valla, helal olsun… bence o cahil ya da kötü niyetli -hangisi daha kötü bilemedim- doktorların adını facebookta herkesin göreceği şekilde yayınla ki insanlar neyin ne olduğunu görsünler.

 9. Uyku yazınızdan beri takip ediyorum sizi…
  Biz de bir diş macerası yaşadık zamanında.Oğlum şimdi 3,5 yaşında.Demir ilacından kaynaklanan lekeri oldu dişlerinde…Sonra da bir çürük…Dediğiniz gibi çok iyi araştırmak gerek…Yoksa hemen çekelim,şöyle yapalım böyle antibiyotik modundalar…
  O zamanlar feci acemiymişim,yoksa Zymaflor veya demir ilacı vs o kadar vermezdim oğluma…Zaten hepsini öyle bir kestim, evdeki tüm o takviye ilaçları öyle bir attım ki inanamazsınız!
  Öyle küçükler …bir anne olarak insan kıyamıyor…Zaten önce bu içgüdüyle deli gibi araştırmaya başlıyoruz…
  Atlattığınıza sevindim,geçmişler olsun…
  Sevgiler…

 10. Merhaba, ilgiyle ve heyecanla okudum. Mutlu sonla bitmesine sevindim. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Teşekkür ederiz. İyi ki bloglar var…

 11. Ada’yla birlikte ben de duymadigim seyleri duymaya, yasamadigim durumlari deneyimlemeye basladim. Senin ve Ada’nin boylesine farkliliklarla basetmekteki beceri ve basariniza hayranlikla tanik oluyorum. Kendi cocuklarimi buyuturken, hatta kendimi buyuturken “teslim olma”nin zorladigi yerlerde bile, sectigim “teslimiyet”i sorguladim senin bu son dis seruvenini okurken. Yilmadan arastirman, kararlilikla yolunda yurumen sonunda seni “dogru”ya kavusturuyor. Surec yorucu, yipratici da olsa, sonuc herkes icin en hayirlisi oluyor.. Bravo Asli Anne.. (benim de annem olur musun:)

 12. çok geçmiş olsun Asli’cim hepinize,
  çok sevindim böyle sonuçlanmasına
  bu macerayı da yine kendi bileğinin gücüyle kazandın, tebrik ederim, saygı duyarım 🙂

 13. Yaziklar olsun! inanilmaz bir deneyim! cok sevindim sonunun iyi olduguna.
  Burada bir arkadasimin 3 yasindaki ogluna daha 14 aylikken 7 tane dolgu yaptilar bu lekeler yuzunden..genel anesteziyle! cocugun yeme problemi falan da var, surekli biberondan sut iciyor hala ancak burada da bedbaht ve gerizekali disci dolu. Daha dun bir arkadasimla telefonda konusurken, Dante`nin gece uykuya memede dalip, sabaha kadar iki kez uyanmasi ve memeyle tekrar uyumasi, stresli oldugunda memeyle rahatlamasi (hic pisman degilim, yine olsa yine yaparim), hakkinda konusurken sordu (o da gec meme biraktiran annelerden) dislerinde lekelenme var mi diye, yooo dedim, eger gorursen lekelenme sakin panik yapma, bir sure sonra geciyor, oglumda da vardi, gecti gitti, dedi. Ustune de ertesi gunu bu yaziyi okudum…vay be!

 14. Asllııııııııııı!! Inanamiyorum yaaa, cok sevindim. Ve de evet, Ekin Ablama katiliyorum. Ismini yaz ki, internette arastirma yapanlar yazina rastlasinlar, bilgilensinler, iki kere diil bes kere on kere dusunsunler. `doktor ole diyo` olmasin hicbir cocugun hayatinda! Bu arada dis fircalama oyunlarina ihtiyacim var, Deniz fircayi yiyor sonra da asla agzini acmiyor 🙂
  mucks.
  b

 15. Inanilir gibi degil yasadiklariniz. Oncelikle cok gecmis olsun. 😦 Benim kardesim de aynen boyle bir doktor yuzunden bir disini kaybetti. Iyi ki gec kalmadan supheci davranip yeterli arastirmayi yapip daha da uzucu seyler yasamadan kurtulmussunuz. Ayrica anne sutunun diste leke yaptigini hic duymadim. 4 seneden fazla emzirdim kizimi, tek bir leke de olmadi dislerinde.
  Tekrar gecmis olsun.

 16. Asli Hanım,
  Çok ama çok geçmiş olsun. Bebişiniz ne şanslı ki sizin gibi içgüdüleri kuvvetli bir annesi var. Sizden bir ricam var. Doktorların isimlerini ifşa etmek istememinizi anlıyorum ama Akatlar’daki doktor sanırım kızımın diş doktoru. O yüzden adını bir şekilde öğrenebilirsem çok sevineceğim. Benim

 17. Okuduklarim cok uzucuydu. Nasil gereksiz strese sokuyorlar insani. Sonucun iyi olmasina cok sevindim. Ben de cok kucuk yaslarda dis problemleri yasamaya basladim. Nasil bir eziyet cok iyi bilirim. Insafsizlik resmen. Ben de blogumda bu yazinizdan bahsetmek istiyorum. Ne kadar cok anne ve yavrusu yasiyordur benzer durumlari kim bilir..

 18. çok çok geçmiş olsun… iyi bir son olmasına çok sevindim. rahatladım.
  Bu inanılmaz hikayeler, dediğin gibi en çok kendimize, kendi araştırmalarımıza, içgüdülerimize güvenmemiz gerektiğini öğretiyor…

 19. Aslıcım, sonuca çok sevindim. Gözünüz aydın. Sezgilerini izlemekten hiç vazgeçme canım. Yazdıklarınla bunu hepimize çok güzel hatırlattın, teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Size de, çocuğunuza da çok geçmiş olsun.

   Allah her daim doğrularla karşılaştırsın.

   Ben bir önceki yazınızla ilgili olarak bir soru sormak istiyorum.

   İstanbul da epizyotomi yapmadan, normal (doğal )doğum yaptıran ve doğumun sadece son 10- 15 dakikasına yetişmeyen, bu süreci daha çok ebelerle geçirtmeyen bir doktor öneriniz varsa ve paylaşırsanız çok sevinirim.

   Şimdiden çok teşekkürler.

   1. İpek – ben henüz doğumu yaşamadım, ama şu anda gördüğüm doktor için bu bahsettiklerinin doğru olduğunu sanıyorum. Adı Kübra Taman. Bana e-mail atarsan detayları veririm: blogcuanne@gmail.com

    Aslı – umarım bana yöneltilmeyen bu soruya cevap vermiş olmamın bir sakıncası yoktur.

   2. Merhaba İpek,

    Ben de uzun süredir normal doğum yaptıracak bir doktor arayışındaydım ve 37. haftamda 3. kez doktorumu bu nedenle değiştirdim. Birkaç kişinin tavsiyesi üzerine Prof. Dr. Faruk Buyru’ya gitmeye başladım. Google’da ararsan bilgilerine kolayca ulaşırsın. Daha fazla bilgiye İhtiyacın olursa bana eylemtopcu@hotmail.com‘dan ulaşabilirsin. Kendisi Çapa’nın profesörlerinden ama Nişantaşı’nda özel muayenehanesi var. Bizim minyon bebek sorunumuz olmasına rağmen normal doğumu deneyeceğini söylüyor.

    Epizyo konusunda tutumunu bilemiyorum.. nitekim ben bu konuda daha ılımlıyım ve açıkçası sormadım.. Bu arada epizyoyu istememenin nedeni nedir? Yani eğer bir zararı varsa ben de geç olmadan bilmek isterim 🙂 Ben kontrolsüz yırtıkları önlediği için epizyonun gerekli olduğu durumlarda yapılması gerektiğini okumuştum… Bu konuda taviz vermek istemiyorsan ihtiyacın olan isimlere ulaşabileceğin bir sayfa önerim var: http://www.hamileokulu.com. Sayfayı biraz karıştırıp, “sizden gelenler” kısmındaki yorumları okursan birkaç doktor ismine ulaşacaksın.. Sevgiler, Eylem

   3. Benim doğumum da epizyotomisiz oldu, doktorum Alper Mumcu. Ama ille de epizyosuz yapacak diye bir kaidesi olduğunu sanmıyorum. Amerikan’da nöbetçi kadın doğum doktoru bulunuyor. NST ve açıklığa göre doktor geliyor. Doktorum benim varışımdan sanırım 2 saat sonra falan varmıştı (gece 3:30 – 5:30, hastaneye varıp su kesesini açtıktan sonra yarım saat içinde doğum başladığı için toplamda doktorum doğumun son 1 saatine katılmıştı ama öncesinde de çok heyecanlı bir durum olmamıştı bulunmasını gerektirecek.

 20. İpek merhaba,
  İşim gereği çokça doktorla bir araya geliyorum bugüne kadar en ufak müdahelede bulunmayan bir tane doktorla karşılaştım Fatih Esen Özel Göztepe hastanesi
  daha iki gün önce kendisi ile doğuma girdim ve hala etkisindeyim:=))
  ancak bu süreci tüm doktorlar ebeler ile geçirtiyor başka alternatifleri bu kalabalık şehirde yok gibi.. :=)

 21. Herkese merhaba

  Ben vakit bulup da yorumlara cevap veresiye burası kalabalıklaşmış… Herkese okuduğunuz ve paylaştığınız için teşekkürler.

  Nihan – doktorların adını yazıp yazmamayı hala düşünüyorum. Ama bana özelden mail atabilrisen, seninle paylaşabilirim. Yanlış anlaşılmasını istemediğim şey, bu insanların kötü doktor olmalarından ziyade bizim durumumuzda akla yatmayan ve kabul edilemez çözümler önermiş olmaları. Bir de anne sütü konusundaki tavırları. Bana buradan ulaşabilirsin: aslistur@gmail.com
  Benim üzerinde özellikle durmak istediğim konu aklınıza yatmayan konuları araştırmaya, soruşturmaya devam etmeniz. Sonuçta doktorlar da insan ve ne kadar uzman olsalar da herşeyi bilmiyorlar. En önemlisi de sizin çocuğunuzu sizden iyi asla.
  İpek – sana özelden mail attım ama Elif’e katılıyorum. Benim duyduğum da bu işi Kübra hanım yapıyor. Seni arkadaşım Başak’a yönlendirdim. http://www.do-um.com. Kendisi 7.5 aylık hamile ve Kübra Hanımı görüyor.
  Ayça benden daha şanslı bir fotoğrafçı 🙂 Ben henüz hiç müdahelesiz doğurtana rastlamadım malesef…
  Kolay gelsin.

  Eylem – epizyo çoğunlukla doktorlara vakit kazandırmak ve olayları kontrol edebilmek için yaptıkları bir müdahele. Her kadın epizyosuz doğurma potansiyeline sahip. Bildiğim kadarıyla, doğru pozisyonda ve yeterince vakit tanınarak doğurtulan kadınlarda yırtılma oranları da çok düşük. Buna rağmen yırtılma kas dokusuna kadar inmediği için çok daha yüzeysel ve iyileşmesi de bir o kadar daha az acılı. Ayrıca epizyoların çoğunda da yırtılma olabiliyor. Bunun için bir yerde kumaş analojisi okumuştum… Kumaşı kesmezseniz çekiştirseniz de yırtmanız çok zordur. Ama ucuna kesik atılmış bir kumaş çekiştirildiğinde çok hızla yırtılabilir. Sanırım bunu akılda tutmak gerekiyor.

  Konu biraz saptı ama buarad birçok anne olduğuna göre 🙂

  Sevgiler…

 22. Teşekkürler Aslı, bunu aklımda tutacağım ve bu hafta doktoruma danışacağım… bizim bebiş minyon olduğuna göre.. umarım gerek bile kalmaz.

 23. Teknoloji insanlık adına epey yol aldı ancak bu sebeple bizler çok şey kaybettik kaybediyoruz,en ufak bir rahatsızlıkta o küçük yavrularımıza hemen antibiyotiği dayıyoruz,demir eksikliği diye demir kullanıp dişlerini lekelendiriyoruz,biz ve yavrularımız sağlıklı beslenip yapay gıdalardan ve mümkün olduğunca her türlü ilaçtan kendimizi koruyabilirsek Allah’ın izniyle birçok hastalıktan korunabiliriz genetik rahatsızlıklar hariç…Benim dört çocuğumunda elhamdulillah dişleri çok güzel ve çürüksüz hepsinide iki yaşına kadar emzirmeye çalıştım,yalnız 2 ve 3 numaraların ön dişleri düştükten sonra çıkmadı,dişlerin çıkacağı yerlere operasyonla pencere açıldı ve o şekilde çıktı,şimdi çok güzel ve düzgünler ayrıca bu ünlü çok tanınmış doktorlarıda tanımıyorum ve kolay kolay her doktara inanmam araştırırım,Rabbim muhtaç etmesin iyileri ile karşılaştırsın (amin).

 24. Çok geçmiş olsun.Bizim meslek böyle işte.Salt doğru yokmuş gibi her tedavi. Öncelikle keşke sorsaydınız doktorlarınıza küçük çocuğu olan var mı? siz bu tedaviyi ona uygular mıydınız diye. Eminim cevap size önerdiklerinden farklı olurdu.Böyle bir tedavi var, ama gerçekten çok çürüklü artık çocuk yemek yiyemeyecek durumdaysa. Siz anlatyrken aklıma şu geldi, kızımın ön dişleri, profilaktik olarak almak zorunda olduğu antibiyotikleri yüzünden oluşan çürük sanılan sararmalar, gıda ve ilaç renklenmesine bağlı dişlerin üzerinde çizgi gibi görünen çürük sanılan, tıbbi bir adı olan ve fırçalama ya da klinik temizlemeyle geçen, yaş ile artık yok olan ince diş hattı boyunca süren siyahlaşmalar, çürük değildir.2 yıl emzirdim, anne sütünün çürük yaptığnı ilk kez duyuyorum. Bizde ‘ünlü olmak’ iyi olmak değildir, sadece iyi bir yerde muayenehane açmak ve ona göre reklamını yapacak insanların çevrende bulunması demektir.Tavsiyem şudur: İlk dişler çıkar çıkmaz, artık gazlı bezle silenecek, 1,5 yaşına kadar, sonra eline fırça ver, beceremez mi, bırak fırçalamasın, onu kanıksasın, sen fırçala, macunsuz olarak, 2 yaşında onunla her akşam banyoda aynı göz hizasında birlikte fırçala, model alsın, ama her akşam. Yaptırmaya izin veriyorsa flor vernik, cila uygulatın, oluşan çürüğü de durdurur.Tükürmeye mi başladı artık macunu, hadii flor jeller. Sakın flor tablet vermeyin. Fazla konuştum,aslında yorum yazıp yazmamakta tereddüt ettim, ama anne olarak dayanamadım, tekrar geçmiş olsun…
  Öptüüüüm

 25. Bizde de oyle birsey olmustu oglan cok kucukken. Bebekkokusu.com’da doktor arkadasima email attim hemen. Bazen verdigin vitaminler leke yapar, sen fircala o disleri, vitaminden sonra da su icir. Gecer demisti. Gecti. :o)

  Bu kadari bile insani harap etmeye yetiyor, bir de ciddi hastaliklarla bogusan insanlarin durumunu dusunuyorum. Her doktor kafasindan bir ses ve o hastalik ilerlemede. Cok cok zor olmali.

  Gecmis olsun!

  http://www.elifsavas.com/blog

 26. Ilginiz , bilginiz , arastirmalariniz kurtarmis sizi de Ada ‘nizi da . Maalesef boyle tuccar doktorlar var cevremizde . Iyi bildigimiz hastanelerde , kliniklerde . Size yasattiklari travma resmen. Ada ‘niz da cok sansli . Yasadigi tarvmayi Ada ‘sina yasatmayan , hemen teslim olmayan , ikna olmayan , kalbinin sesini dinleyen , arastirip soran bir annesi oldugu icin .
  Benim 3.5 yasindaki oglumun ust azi disindeki curuk icin gittigim Nisantasi ‘ndaki unlu klinik , on dislerindeki lekeleri de curuk zannedip dolgu yapmaliyiz demisti . Ustelik de anestezi ile . Flouride-free dismacunu ile fircalamayi da birakmami ve Flouridli macuna gecmemizi istemisti . Oysa ben abimin yakalandigi kotu hastalik icin arastirma yaparken flourid in kemik uclarinda biriktigini okuyunca buyuk bi korkuya kapilmis , burada Flouride-free dismacunu bulamadigim icin surekli Amerika ‘dan almistim . Oglum da tukurmeyip yutuyordu macunu , doktoru dinlemedim kullandigim BabyOrajel ‘i kullanmaya devam ettim . Ozel baslikli , cocuklar icin olan elektrikli firca ile daha duzenli ve ozenli fircaladim sabah aksam dislerini . Artik lekeler yok . Gecen haftalarda da kontrol icin Acibadem Bakirkoy ‘deki pedodondist , anestezi yapmadan , oglumun canini yakmadan , onu urkutmeden , korkutmadan dolgu yapti azi disindeki curugune . Diger populer pedodontistin soylediginin aksine yeni baslayan iki minik curuge de dokunmak istemedi . Fircalama ile kontrol altinda tutulabilir dedi . Oglunuz dismacununu yutuyorsa flourid-free macuna devam edin dedi . Diger populerin bana yasattigi travmayi yasatmadi , rahatlatti bizi .
  Bazi dokorlar , ozellikle tuccar ve populer olanlar , ne zor kararlar vermek , nelere teslim olmak zorunda birakiyorlar bizi . Bir dahaki hayatimda tip okumayi beklemeden mi tip okusam diye dusunuyorum bu gibi durumlarda .

  Cok gecmis olsun .
  Sevgiler
  Hasene

 27. Merhaba,
  1 yaşındaki oğlumun dişlerinde lekeler olduğunu tespit ettim. Daha önce okuduklarım ışığında, bu lekelerin geceleri emerek uyuduğu için oluştuğunu ve emzirdikten sonra biberonla su vermenin leke oluşumunu önleyeceğini düşünüyorum. Ancak oğlum biberonu çok sevmiyor. Hele ki geceleri süt için kalktığında su vermem çok zor. Bir başka ihtimal de kısa süre önce kullandığı antibiyotiklerin lekelere neden olduğu.

  Lekelerin gitmesi için hijyenik bir bezle dişlerini silsem de ne yazık ki gitmediler. Lekeri diş fırçası ve çocuklara özel diş macunu ile çıkarmayı deneyeceğim ama normalde diş fırçası 2 yaşından sonra kullanılıyor diye biliyorum.

  Bu konudaki tecrübelerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim.

  Sevgiler

  Mehtap

 28. Hikayenin guzel bitmesine çok sevindim.
  Çocukken çok hasta olurmuşum ve sürekli antibiyotik verirmiş annem. Üstelik içinde ısrarla ” dişlerde kahve-sarı renklere neden olur” yazmasına rağmen (adını hatırlamıyorum). Anneme çok kızıyorum bazen, doktora götürmeden bana bilinçsizce antibiyotik verilmiş olmasına. Bu yuzden dişlerimden hep nefret ettim, sarı kahverengi lekelerle doluydu. Bu lekeler dişlerimin minelerine de zarar verdi yıllar geçtikçe. Şimdi 37 yaşındayım ve daha 6 sene önce lamina yaptırdım 🙂 Zemin kötü olduğu için laminadan da az çok sarı lekeler görünüyor bazen. Hiç yoktan iyidir diyorum. Çocukken her haftamız dişçide geçerdi nasıl mutsuz olduğumu anlatmama kelimeler yetmez sanırım. Gülemezdim, sonra sonra alıştım unuttum dişlerimin sarılığını, alıştım. Ama yaptırdığım gün dünyanın en mutlu insanı oldum sanki.

 29. merhabalar Aslı hanım benim çocuğum 14 aylık dört dişindede siyah lekeler oluşmaya başladı küçük olduğu içinde diş fırçasını dişlerine yakalştırmıyor demir ilaacını bırakalıda üç ay oldu lekeler geçmedi ne yapacmı bilmiyorum cevap yazarsanız sevinirim

  1. Ayşegül selam

   Devam ediyor mu lekeler? Demirden olanlar siyah oluyor. Çürük gibi leke olanlar daha sarı kahverengi şeklinde. Demirden olanlar er ya da geç geiyor, endişe etmeyiniz. Daha detaylı bilgi için bir hekime başvurmanızı tavsiye ederim..

   1. merhaba, ben de günlerdir korkudan gidemedim dişçiye. 20 aylık kızımın ön alt dişlerinde siyak nokta şeklinde lekeler oluştu ve geçmiyor. demir ilacı da kullanmadım. başka neden olabilir çürük değildir inşallah? emerek uyuyor süt birikiyor olabilir diye düşünüyorum.

 30. Merhabalar,

  Aslı Hanım ben de çocuğunuz gibi dişçilerden şüphe edenlerdenim, hangisine gitsem herhangi bir dişimin yanlış tedavi gördüğünü söylüyor, her yeni doktora gidişim bir öncekinin aslında ne kadar kötü olduğunu öğretiyor

  yüzeysel araştırmalarımda ben de helaozone tedavisini öğrendim, bunu uygulayan tanıdığınız bir hekim varsa bilmek isterim, ben de bu imkandan yararlanmak istiyorum

  bir de activaton diye bir firma var, sakız ve jel sayesinde düş çürüklerini önlemenin yolunu bulduğu iddiasında idi. Sanırım öğrendiğim tarih 2000. acaba bu konuda da bir bilginiz var mı

  en kısa süre içerisinde bilgilerinizi paylaşmayı isterim
  şimdiden teşekkürler

 31. merhaba kızım 2 yasında on dislerinden birinde cok kucuk bir leke var ayrıca dis macunu kullanmak istiyorum hangisini tavsiye edersiniz

 32. diş hekimliği fakültesi 4. sınıf öğrencisiyim

  bende hala hiçbişey bilmiyoruz diye hayıflanırken bir pedodontistin bile bu hataları yapmasına şaşıyorum doğrusu… meslektaşlarımı kötülememek gibi bir düsturum var ama bu kadarına da yuh dedim…

  flor tabletleri süt dişleri gelişene kadar faydası olsa da gelişimin tamamlanmasından itibaren kırılgan bir tabaka haline gelip dişten kolayca ayrılmaktadır ve dünyada bu uygulama artık terkedilmektedir. bunun yerini ise flor vernikleri ve florlu jeller almış durumdadır…
  biberonlar ağız boşluğunu tam dolduramaz ve bu kalan aralıkta şekerli besinler dişlerle temas ederek çürüğe neden olmaktadır… ancak şahane bir şekilde tasarlanmış olan anne memesi ağız boşluğunu aralık bırakmadan doldurur ve en çok çürük yapan 3.şeker olan laktozu barındıran anne sütü dişlerle temas etmeden yutulur…

  3 yaşına kadar çocuğun dişlerini ıslak bir tülbentle ya da gaz tamponla silmeniz yeterlidir… 3 yaşından sonra karşısına geçip dişlerinizi fırçalayın ve ona da bir fırça verin zamanla sizi taklit etmeye başlayacaktır… ancak günde 1 kere çocuğun dişlerini siz fırçalayın ve çocuklarda yumuşak(soft) diş fırçası kullanın… leblebi büyklüğünde diş macunu sürmeniz yeterlidir ve diş macunu markası önemli değildir… çocuk yazı yazmaya başladıktan sonra el-parmak kasları yeterli olgunluğa ulaşmış olur ve bundan sonra dişlerini kendi fırçalayabilir… çocuklar kas gelişimi için hareket etmeye ve bunun için şeker yemeye muhtaçtır… ağızda az süre kalan ve çok yapışkan olmyan çikolata ve şekerlemeleri tercih edin… yani lolipop gibi şekerlerden uzak tutun… 6 yaşından sonra 2 yıl boyunca 6 ayda bir yüzeyel flor uygulaması yaptırın… çocuğun beslenme sonraları su içmesi bile mekanik bir temizlik sağlayacaktır… önemli olan besinlerin diş yüzeylerinde kalmasını engellemek ve ph ı dengelemek… ph ı dengelemenin de en kolay yolu bir parça peynir yemektir, yemeklerden sonra ufak bir parça almanız yeterli olacaktır… herkese sağlıklı günler dilerim… saygılar…

  1. Aslı, bence bu yorumu yazıya taşımalısın.

   Budur. Bu kadardır. Ağzınıza sağlık Furkan. Keşke tüm diş hekimlerimiz, tüm hekimlerimiz anne sütünü, memeyi suçlamadan önce bir de bu açıdan bakabilse.

 33. Yazılarınıza şimdi rastladım Dr lar konusunda epey bir bilgim oldu premature annesi olarak araştırmadan hareket edemiyordum lakin oğlum 3yasinda yeni oluştu lekeler bunu bir problem olarak görmedi Dr muz bu durum dış fircalama alışkanlığını ilerletti bayagida açıldı organik dış macunu kullanıyoruz hatta flor kesinlikle vermedi sağlıklı gunler dilerim herkese…

 34. Merhaba Aslı;
  Ben sayfanı biraz geç keşfetmiş ama çok sevmiş yeni bir okuyucuyum 🙂
  Paylaşımların ve bilgilerin harika emeğine sağlık…
  Bu yazında florun zehir olduğundan bahsetmişsin.Bebeğim 9 aylık d-flor kullanıyorum. Dişlerimiz erken çıktı.Biraz bilgi verebilirmisin?İnternette hep kullanımına yönelik bilgiler buldum.şimdiden çok teşekkürler.
  Sevgiler

 35. kızım 3 yaşında dişlerinde ki aynı sorundan dolayı nette gezinip bilgi edinirken okuduklarımdan içim kalktı. yok dolgu yok anestezi yok diş çekimi vs. netteki sayfalarda başımıza neler geleceğini öğrendiğimde korkudan gidiyordum ben bu çocuğu dişçiye nasıl götürücem oradan da nasıl sağlam çıkıcam diye….ta ki yazdıklarınızı okuyana kadar en azından bir derin nefes alıp kendime geldim. bilgilendirdiğiniz için elinize sağlık ama bilin ki sevabı çok büyük! sizden ricam dr.adını ve telf. alabilirmiyim göztepe/ kadıköyde oturuyorum eğer çok uzak bir yerde değilse kızımı o na götürmeyi çok isterim çünkü acaba iyimi düşüncesiyle tanımadığım bir dişçiye çocuğumu götürmek istemiyorum. sağlıcakla kalın, sevgiler

 36. merhabeler kızım 22 aylık ve öndeki 4 dislerinin dip kısmında koyu sarı hafif kahverengi lekelenmeler var bahsettiginiz olay bumudur simdi ne yapacağımı sasırmıs durumdayım doktora götürmelimiyim yoksa o lekelerle yasamalı mı????.

 37. Canım ben almanyadayım .oğlumun ön dört dişi önce lekeli gibiydi şimdi onlar oyulmaya başladı .dişçi takip etmemiz gerekiyor dedi ama ben tekrar götürmeye korkuyorum çekicez derler diye :((geceleri uyuyamıyorum henüz çok küçük iki yaşına yeni girdi 😦 zymflor burda hergün vermemizi söylüyor doktorlar.bende faydalı olur diyerek veriyordum.ne yapmalıyım

 38. selam,ben flor vernik uygulaması ile ilgili araştırma yaparken buldum yazınızı.Bugünlerde okullarda uygulanan bu uygulama kafamı karıştırdı açıkçası,Kızım anasınıfına gidiyor,dişlerinde herhangi bir çürük yok,bu uygulama ne ölçüde gerekli,zararları neler? bunlar hakkında cevap verirseniz sevinirim,sağlıklı günler diliyorum.

 39. Merhaba
  1yaşındaki bebeğe kanal tedavi yapılır mı diye araştırırken blogunuza rastladım.. Oğlumun üst 2 dişinin mineleri eridi gitmediğimiz doktor kalmadı hepsi de tooth mousse onerdi aldık kullanıyoruz ama her doktor farklı şeyler söyledi kafamız karıştı gece emmesini bırakın dediler en başta.. Bi doktor dedi ki o dişler koyulaşacak simsiyah olacaklar korkmayın duzeldiğinin işaretidir.. O dişler dokulene kadar simsiyah dişlerle dolaşacak oğlumun psikolojisini düşünemiyorum bile.. Bi diğer doktor kanal tedavi yapacaz ya da çekilecek dedi çekilmesi taraftarı değilim çok kuçuk dedi tedavi edilmezse apse yapar son çare çekmek zorunda kalırız dedi oğlum dişlerine dokundurtmuyo kanal tedavi genel anestesiz çok zor.. Ne yapacağımı bilemez haldeyim.. Kullanamıyo bile üst dişlerini.. Gittiğiniz doktor nerede bilmiyorum biz ankarada yaşıyoruz sadece parayı duşunmeyen bi doktor arıyoruz..

 40. Merhaba bende de ayni sorun var oğlum şu an 2.5yasinda ve ön üst dişler çürük.oğlum biberonla süt iciyor.bağimlilik derecesinde ne yaptiysam biberonu biraktiramadim.doktorlar biberon çürügü olmuş ilk önce biberonu bıraktır sonra da anesteziyle çürüklerin içı dolması gerekiyor dedi.ben pek yanaşmadim.ne yapıcağımı bilmiyorum

 41. aslı hanım meraba..sekiz yaşında tatlı bir kızımız var başlarda sorun yoktu 7 yaşından sonra gelen dişleri şeffaf beyaz neredeyse içi görünüyor bide bazılarıda sarı çürük şeklindeler azı dişleride koyu kahverengi olmakla beraber çürük oldukları için azı dişlerini dolgu yaptırdık bize ne gibi tavsiyeleriniz olacak…şimdiden teşekürler…

 42. Merhaba bende bir anneyim okulda flor Uygulaması yapılacak çok Tereddüt içindeyim .yaptırmalıyım yoksa yaptırmamalımıyım.bana yardımcı olursanız sevinirim.oğlum 5,5 Yaşında ana okuluna gidiyor.teşekkür ederim.

 43. benimde 18 aylık kızım var ön üst 2 dişinde kahverengi lekeler ve uçlarında kırılmalar oldu. benim kızımda gece emerek uyuyor anne sütünden biberon çürüğü olduğunu düşünüyorum bu duruma üzülüyorum anne memesin kesmelimiyim kızım çok seviyor emerek uyumasını onada kıyamıyorum dişlerini korumak adına neler yapmalıyım ve ozone tedavisini mantıklı buldum diş doktoru önerirmisiniz birde timuçin doktorun soyadını bana yazabilirmisiniz

  1. Timucin bey artik yurt disinda. Sonrasinda gittigimiz Isik Demiroz de emekli oldu. Diger yazimda telefon numarasi var. Hala muaynehanesinde hasta bakan bir dr var ona goturebilirsiniz. Emzirme sonrasi su icirmeye calisin ve toothmousse kullanabilirsiniz. kolay gelsin.

 44. Ben bir tıp doktoru yum . 3.5 yasindaki Oğlumun üst ön kesici dişlerinde sararmalar başladı .enfeksiyon ve antibiyotik kullanımına bağlı gibiydi. Her anne gibi ben de çok üzüldüm. Ne yapabilirim diye kitap, internet karıştırırken. Aklıma canım babam geldi. Bembeyaz dişleri ile. Babam çok sık dişlerini karbonatla silerdi. Ne zararı olabilir ki karbonatin . Aynanın karşısında temiz bir bezi karbonata batırıp dişlerini sildim. Pırıl pırıl oldu. Oğlumun da çok hoşuna gitti. Anne olmak bambaşka bir duygu. Hepimize kolay gelsin.

 45. Yazınız nasıl rahatlattı beni anlatamam. Aynı süreçten şu sıralar geçen bir anne olarak sonsuz teşekkürler:)

 46. Merhaba oğlum 32 aylık ve bizim azilarimizda ve ön dislerimizde çürük ve lekeler var dün çocuk dış Dr gittik anesteziyle işlem. Yapilabilicegini soyledi ve 3500 tl civari masraf cikardi küçük dislerine inanilmaz çok geldi siz hangi Dr goturdunuz ve fiyatlar çok uçuk mu inin okadar üzülüyorum ki daha 2.5 yasinda ve cok güzel gülen bi cocuk ama on dişleri simsiyah😔 şimdiden teşekkür ederim

 47. Benimde kızımın öndişlerinde lekeler oluştu ve öndişi kırıldı birtanesi hadi onlar dökülecek derken arka dişlerindede çürümeler gördüm kızım 35 aylık pedodontist randevusu aldım ama korkuyorum Nasıl bir doktorla karşılaşacağım ne yapmalıyım bilmiyorum bu arada Adana ‘da yaşıyorum.Yazınızı okuyunca Mutlu oldum belki dedim

 48. Merhabalar benim kızım 2 yasinda brinsit ve kulak iltihabı birarada olunca fazla antibiyotik kullandı dişleri sarar di ne yapabilirim acaba lütfen yardim

 49. Merhaba bizde de aynı problem var.21 aylık kızım 8 dişinde çürük var,biberon çürüğü,ikisi kanal diğerleri dolgu olması gerekiyormuş.derin uyku sedasyon yöntemi ile iki saatten az bir sürede tedavi edileceğini söylediler.ama sizin yazınızı okuyunca bende de bir umut ışığı oldu.belki benim kızımın dişleride ozon tedavisi ile tedavi edilebilir. Açıkçası uyutularak yapılacak olması beni tedirgin ediyordu.mümkünse Timuçin beyin iletişim bilgilerini gönderebilir misiniz yada başka tavsiye edebileceğiniz başka bir yer varsa.kocaelide oturuyorum.çok teşekkürler, iyiki bu yazıyı bizimle paylaşmışsınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s