Music Together

Sizinle çok keyifli bir aktiviteyi paylaşacağım.

İtiraf ediyorum, çocukları yaşlarına göre gruplandıran, doğal yaşam koşullarından uzak (hangi toplum/topluluk aynı yaş insanlardan oluşuyor?) oyun grupları ve anaokullarından pek haz etmiyorum.

Ada’nın kendi ailesi ve ailesinin arkadaşları çevresinde ‘doğal’ olarak sosyalleştiğini düşünüyordum.  Duvarların tavana kadar değişik oyuncakla dolu olmadığı, etraftaki nesnelerle oyun oynayarak, ve hayata oyun aracılığıyla bakarak büyümesi yeterli geliyordu.

Ayça bana ilk ‘Music Together‘ dan bahsettiğinde biraz araştırma yaptım.  Ne de olsa evime bir hayli uzak bir yerdeydi.  Burnumun dibindeki MyGym ve benzerleri müzik gruplarından farkının anlamaya çalıştım.  O aralar Ada artık yaşıtlarını görmeye başlasa iyi olur diye düşünüyordum.  Evde arkadaşlarımın çocuklarıyla kurmayı planladığımız doğal oyun grupları herkesin meşguliyetlerinin çakışması sonucu suya düşmüştü.

Bir denemeye karar verdik.

Şimdi nasıl bırakırız bilemiyorum.

Burada duvarlar boyu yükselen oyuncaklar yok.  Belirli bir zaman diliminde belirli bir aktivite yapılması beklenen anaokulu ortamı yok.    Muzikal sesi olan her alet kullanılıyor.  (Mutfak aletleri dahil) Kalın sesler, ince tınılar, devamlı sesler, yükselen sesler…  Çok duyulara hitab eden bir şekilde akıp gidiyor.  İtiraf etmeliyim Yapıncak‘ın kendi enerjisi bu işe çok bireysellik ve keyif katıyor.   ‘Müessese’ hissi ortadan kalkıyor.  Çocuklar kendi zamanlamalarında katılıyorlar aktivitelere.  Hiç zorlama, kurallar yok.

Bir güzelliği de aileler hep birlikte gelip müzik yapıyorlar.  Dışarıdan görseniz, anne-babalar çocuklardan daha çok mu eğleniyor diye düşünebilirsiniz.

Ada başlarda eli ağzında bir köşede izleyici rolünü çok iyi benimsedi.  Acaba pek bir etkisi olmadı mı diye düşündüğüm günler oldu.

Fakat son iki derste bir açıldı ki sormayın.  Şimdi şarkılardan favorileri var.  Her biri için değişik dansları var.  Müzikal bir kulağı da gelişti… Sanırım biz gitmeye devam edeceğiz.

Nisan’da başlayacak Bahar dönemi için kayıtlar devam ediyor sanırım.  Detayları inceleyebilirsiniz:

www.musictogetherist.com

Music Together Istanbul Facebook Grubu

Ve tabi ben dayanamadım, son derste biraz fotoğraf çektim:

Music Together’ için 7 yanıt

  1. Ankara ile ilgili soranlar için… Yapıncak yakında birşeyler olabilir dedi… Kendisine sitesinden ulaşabilirseniz daha detaylı bilgi verecektir sanırım… Sevgiler
   Aslı

 1. Merhaba,

  Ben de aynı soruyu İzmir için sorayım.

  İzmir’de Music Together tarzında bir yer var mı?

  Sevgiler..

 2. merhabalar, 2 yaşında kızımla katılmayı arzu etttiğim bir etkinlik ancak caddebostan bize çok ters. acaba avrupa yakasında bir adres varmı tavsiye edebileceğiniz.
  şimdiden teşekkürler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s